Stéphane Dion

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stéphane Maurice Dion
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 28 września 1955
Québec
11. lider Liberalnej Partii Kanady
Okres od 2 grudnia 2006
Przynależność polityczna Liberalna Partia Kanady
Poprzednik Paul Martin
podpis

Stéphane Maurice Dion (ur. 28 września 1955 w Québecu) – polityk kanadyjski, lider Liberalnej Partii Kanady. Członek Izby Gmin dla Montrealu (okręg Saint-Laurent–Cartierville) od 1996. Znany federalista i przeciwnik secesji Quebecu z Kanady.

Syn politologa i agentki handlu nieruchomościami, urodzonej w Paryżu, po której posiada francuskie obywatelstwo. Absolwent wydziału politologii Uniwersytetu Laval. Przez cztery lata studiował w Paryżu na Institut d'Etudes Politiques de Paris, czego kulminacją był doktorat z socjologii. Od 1984 do 1996 wykładał na Uniwersytecie Montrealu.

W 1996 został mianowany przez premiera Jeana Chrétiena ministrem ds. relacji z prowincjami i terytoriami. Wkrótce został nominowany jako kandydat Liberałów podczas wyborów uzupełniających w okręgu Saint-Laurent–Cartierville, który prawie zawsze wybiera kandydatów Partii Liberalnej. Został wybrany do Izby Gmin 25 marca 1996. Został ponownie wybrany w wyborach w 1997 r., a potem w 2000, 2004, oraz 2006.

W grudniu 2003 r. nowy premier, Paul Martin, usunął Diona z rządu w celu zdystansowania się od poprzedniego rządu Chrétiena. Dion został przywrócony do rady ministrów, tym razem jako minister środowiska, w czerwcu tego samego roku po tym gdy Liberałowie uzyskali jedynie mniejszość parlamentarną, tracąc znaczną liczbę posłów z Quebecu.

W 2006 r. Dion ogłosił swoją kandydaturę w wyborach na lidera Partii Liberalnej. Był postrzegany jako trzeci lub czwarty kandydat za Michealem Ignatieffem oraz Bobem Rae. Niespodziewanie jednak został wybrany 2 grudnia 2006 w czwartej rundzie głosowania, pokonując Ignatieffa stosunkiem 2521 głosów do 2084. Po przegranych wyborach i nieudanej próbie utworzenia koalicji z NDP ze wsparciem Bloc Quebecois został zastąpiony na stanowisku lidera partii przez Micheala Ignatieffa.

Jego żona, Janine, wykłada politologię i socjologię na Royal Military College of Canada. Mają adoptowaną córkę, Jeanne.