Stadler Regio-Shuttle RS1

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stadler Regio-Shuttle RS1
Ilustracja
RS1 niemickich linii Süd-Thüringen-Bahn na stacji w Suhl
Producent Szwajcaria Stadler Rail
Lata budowy od 1996
Układ osi B’B’[1]
Liczba miejsc siedzących 71
Masa służbowa 42 t[1]
Długość całkowita 25 m
Szerokość 2900 mm
Wysokość 4010 mm
Średnica kół 710 - 770 mm[2]
Liczba i moc silników 2 x 257 kW
Moc ciągła 1500 kN
Przyspieszenie rozruchu 1,2 m/s[1]
Prędkość konstrukcyjna 120 km/h[2]
Portal Portal Transport szynowy

Stadler Regio-Shuttle RS1 – jednoczłonowy, niskopodłogowy wagon silnikowy przeznaczony do obsługi połączeń regionalnych i podmiejskich, produkowany przez szwajcarskie przedsiębiorstwo Stadler Rail od 1996 roku.

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

RS1 jest pojazdem niskopodłogowym, gdzie część niskopodłogowa zajmuje 65% powierzchni całego pojazdu[3]. Wagon silnikowy wyposażony jest w dwa niezależne silniki diesla produkowane przez firmę MAN. Pojazd można łączyć w trakcję ukrotnioną do sześciu sztuk, prędkość maksymalna to 120 km/h z maksymalnym przyśpieszeniem rozruchu 1,2 m/s2. Przestrzeń pasażerska jest bezprzedziałowa, na środku znajduje się część niskopodłogowa, natomiast na obu krańcach wagonu podłoga znajduje się wyżej. W części niskopodłogowej znajduje się toaleta z układem zamkniętym trzy rzędy składanych foteli oraz miejsce przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych. RS1 posiada systemy bezpieczeństwa PZB90 i Sifa pozwalające na eksploatację w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Najbardziej charakterystyczną cechą pojazdu są szerokie drzwi wejściowe oraz okna w kształcie trapezu.

Eksploatacja[edytuj | edytuj kod]

Regio-Shuttle RS1 jest używany przez wielu przewoźników głównie na terenie Niemiec, ale także ČD czy holenderskie spółki przewozowe firmy Arriva.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Strona producenta poświęcona RS1