Stalag VII A

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stalag VII A Moosburg (Kriegsgefangenen-Mannschafts-Stammlager (Stalag) VII A) – obóz jeniecki dla szeregowców i podoficerów z czasów II wojny światowej. Założony na północ od miejscowości Moosburg an der Isar we wrześniu 1939 roku. Zakładana liczba więźniów – 10 000 osób. Pod koniec wojny w obozie przebywało ok. 80 000 osób, głównie jeńców francuskich i radzieckich.

Około października 1940 roku więzieni tu oficerowie założyli "Fundusz Niesienia Pomocy Wdowom po Poległych Oficerach". Wysokość 1. wysyłki w wysokości 100 RM miała nastąpić w listopadzie lub grudniu tego roku[1].

Obóz został wyzwolony w 1945 roku przez wojska amerykańskie. Do roku 1948 na jego terenie działał obóz internowania nr 6 (Civilian Internment Camp No. 6) dla osób oskarżonych o współpracę z nazistami.

Określenie "Stalag VII A" występuje w filmie Jak rozpętałem drugą wojnę światową – główny bohater Franek Dolas więziony jest w obozie jenieckim Stalag VII A zlokalizowanym w "Altdorf-Am-See".

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. inf. z listu więźnia, ppor. Jana Muchy, z 2 XI 1940 r.; w zbiorach Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, sygn. A-...w oprac...

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]