Stanisław Brzostowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stanisław Brzostowski
Herb
Strzemię
Rodzina Brzostowscy
Data i miejsce urodzenia 2 marca 1733
Wołkołata
Data i miejsce śmierci 8 kwietnia 1769
Rubieżewicze
Ojciec Józef Brzostowski
Matka Ludwika z Sadowskich
Żona

Teofila z Radziwiłłów

Dzieci

Ludwika, Karolina, Michał Hieronim

Odznaczenia
Order Orła Białego Order Świętego Stanisława (Rzeczpospolita Obojga Narodów) Order św. Andrzeja (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Aleksandra Newskiego (Imperium Rosyjskie)

Stanisław Brzostowski herbu Strzemię (ur. 2 marca 1733 w Wołkołacie, zm. 8 kwietnia 1769 w Rubieżewiczach) – wojewoda inflancki, starosta bystrzycki, radoszkowicki i propojski, pułkownik wojsk litewskich.

Wielokrotnie posłował na sejm: w latach 1754 i 1760 z powiatu oszmiańskiego, w 1761 z pińskiego i w 1762 z brasławskiego. Był pułkownikiem petyhorskim i szefem Pułku Buławy Wielkiej Litewskiej. Jako stronnik Karola Stanisława Radziwiłła Panie Kochanku zbrojnie osłaniał sesję Trybunału Litewskiego w 1763, zagrożonego interwencją wojsk rosyjskich wezwanych przez Familię Czartoryskich. Był marszałkiem litewskim konfederacji generalnej radomskiej w 1767. W czasie konfederacji barskiej przeszedł na stronę Rosjan. Podpisywał się jako odznaczony polskimi Orderem Orła Białego i Orderem św. Stanisława oraz rosyjskimi Orderem św. Andrzeja i Orderem św. Aleksandra. Był pierwszym mężem Teofili Radziwiłł.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]