Stanisław Cieśla

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stanisław Cieśla
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 8 stycznia 1945
Dębina
Senator IV kadencji
Okres od 20 października 1997
do 18 października 2001
Przynależność polityczna Akcja Wyborcza Solidarność

Stanisław Cieśla (ur. 8 stycznia 1945 w Dębinie) – polski prawnik, polityk i działacz katolicki, poseł na Sejm X kadencji i senator IV kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1975 ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim. W 1967 rozpoczął pracę w Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Sieradzu. Od 1971 pracował jako sądowy kurator zawodowy w tamtejszym sądzie rejonowym.

W 1980 został członkiem NSZZ „Solidarność”. Organizował struktury związku w województwie sieradzkim, pełnił funkcję doradcy prawnego Zarządu Regionu Ziemia Sieradzka. W 1983 był inicjatorem powstania Klubu Inteligencji Katolickiej w Sieradzu. Był członkiem Włocławskiej Komisji Diecezjalnej II Polskiego Synodu Plenarnego i III Synodu Włocławskiego, współorganizował tygodnie kultury chrześcijańskiej w Sieradzu, inicjował odczyty i dyskusje o tematyce religijnej i społecznej. Członek Klubu Inteligencji Katolickiej, Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej i Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

W 1989 wybrany na posła na Sejm kontraktowy z okręgu sieradzkiego. Kandydował z poparciem Komitetu Obywatelskiego, otrzymując 112 672 głosów, tj. 71,86% oddanych głosów ważnych. Należał do Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, Komisji Sprawiedliwości i Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o ochronie prawnej dziecka poczętego.

Wykładał później katolicką naukę społeczną i prawo w sieradzkiej filii Uniwersytetu Ludowego im. ks. Wacława Blizińskiego we Włocławku. Zasiadał też we władzach Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej[1]. W 1994 był założycielem Forum Chrześcijańskiej Myśli Społecznej w Sieradzu.

W 1997 uzyskał mandat senatora IV kadencji z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność w województwie sieradzkim[2]. Działał w Stronnictwie Konserwatywno-Ludowym. W 2001 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję z ramienia Bloku Senat 2001 z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości. Później wycofał się z działalności politycznej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Senatorowie IV kadencji, „Rzeczpospolita” z 20 października 1997
  2. Informacje na stronie Senatu

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]