Stanisław Małachowski (1727-1784)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stanisław Małachowski
Herb
Nałęcz
Rodzina Małachowscy herbu Nałęcz
Data i miejsce urodzenia 1727
Bąkowa Góra[1]
Data śmierci 1784
Ojciec Adam Małachowski
Matka Anna Teofila Rosnowska
Żona

Marianna Potocka

Dzieci

Józef Małachowski

Odznaczenia
Order Świętego Stanisława (Rzeczpospolita Obojga Narodów)

Stanisław Małachowski herbu Nałęcz (ur. 1727, zm. 1784) – krajczy wielki koronny, starosta wąwolnicki, kawaler orderu św. Stanisława.

Był mężem Marianny z Potockich herbu Pilawa (ślub około 1750 r.). W 1751 roku nabył dobra w Bochotnicy, gdzie około 1770 roku wzniósł pałac otoczony parkiem i dokończył budowę murowanego kościoła parafialnego. Pałac wybudowany został w stylu barokowym według projektu królewskiego architekta Ferdynanda Naxa. To właśnie od nazwy herbu Małachowskich Bochotnica przemianowana została na Nałęczów. Dzisiejszy herb Nałęczowa powstał z połączenia obu herbów: Nałęcz i Pilawa.

Członek konfederacji radomskiej w 1767 roku[2].

Maria Małachowska zmarła w 1772 r. zanim pałac został ukończony. W pałacu zamieszkał Stanisław z drugą żoną – Różą Bielską z Olbrachcic herbu Jelita, z którą ożenił się 30 stycznia 1775 r. Kilka lat trwająca budowa została zakończona w 1775 r. Po śmierci pierwszej żony, Małachowski zmienił tryb życia na hulaszczy, co doprowadziło do powstania długów i zmusiło go do sprzedaży klucza nałęczowskiego. Od 1778 r. w pałacu zamieszkał nowy właściciel Antoni Małachowski – daleki krewny Stanisława, a po jego śmierci żona Katarzyna.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dane biograficzne na stronie Sejmu Wielkiego
  2. Aleksander Kraushar, Książę Repnin i Polska, t. I, Warszawa 1900, s. 390.