Stanisław Nowel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stanisław Nowel
Data i miejsce urodzenia 25 października 1946
Gryzy
Poseł IX kadencji Sejmu PRL
Okres od 13 października 1985
do 3 czerwca 1989
Przynależność polityczna Polska Zjednoczona Partia Robotnicza
Odznaczenia
Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju”

Stanisław Nowel (ur. 25 października 1946 w Gryzach) – polski nauczyciel i polityk, poseł na Sejm PRL IX kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Od 1970 uczył matematyki w Liceum Ogólnokształcącym w Olecku, gdzie w 1975 objął funkcję dyrektora, a w 1976 stanowisko miejsko-gminnego dyrektora szkół. Od 1984 do 1990 był dyrektorem I Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach, później został nauczycielem w Zespole Szkół Technicznych w Olecku. Działacz Związku Nauczycielstwa Polskiego.

W 1973 wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W 1981 został I sekretarzem Komitetu Miasta i Gminy PZPR w Olecku. W 1985 uzyskał mandat posła na Sejm PRL IX kadencji w okręgu Suwałki. Zasiadał w Komisji Edukacji Narodowej i Młodzieży, Komisji Prac Ustawodawczych, Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw zmieniających przepisy dotyczące rad narodowych i samorządu terytorialnego oraz w Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o zmianie Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Otrzymał Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju”.

W wyborach samorządowych w 2002 uzyskał mandat radnego miasta Olecko z listy SLD-UP[1]. W wyborach samorządowych w 2006 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję z ramienia Lewicy i Demokratów.

W 2007 uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku na podstawie pracy Nauczyciel matematyki jako przewodnik po świecie wartości. Od 2011 wykłada na kierunku pedagogika w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]