Stanisław Sowiński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stanisław Sowiński
Data i miejsce urodzenia 1904
Kałusz
Data śmierci 1985
Poseł II kadencji Sejmu PRL
Okres od 20 lutego 1957
do 20 lutego 1961
Przynależność polityczna Stronnictwo Demokratyczne
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi

Stanisław Sowiński (ur. 1904 w Kałuszu, zm. 1985) – polski inżynier leśnik, działacz społeczny, poseł na Sejm PRL II kadencji (1957–1961).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu szkoły średniej w Krakowie podjął studia na Wydziale Leśnym Politechniki Lwowskiej. Od 1929 pracował w wytwórni sklejek, a później jako dyrektor Spółdzielni Leśników we Lwowie. Był redaktorem naczelnym "Aktualnych Wiadomości Leśniczych". W 1930 wydał pracę pod tytułem "Sklejki i płyty klejone".

W 1945 repatriował się z Galicji Wschodniej podejmując pracę w Administracji Lasów Państwowych. Był kierownikiem Biura Użytkowania i Zbytu Drewna Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Bytomiu. Pracował w charakterze organizatora szkół średnich o profilu leśniczym w Brynku i Żywcu. Był dyrektorem Gimnazjum Drzewnego w Żywcu w latach 1948–1951[1]. Sprawował mandat członka Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie z ramienia Stronnictwa Demokratycznego. Był działaczem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej.

W 1957 uzyskał mandat posła na Sejm II kadencji w okręgu Żywiec. Pracował w Komisji Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.

Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Złotymi Odznakami Polskiego Towarzystwa Leśnego i PTTK.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Henryk Wosiński, Stronnictwo Demokratyczne w Polsce Ludowej. Cz. 3: Udział Stronnictwa w pracach parlamentu PRL w latach 1944–1968 (red. Wiktoria Beczek), Warszawa 1969, s. 120
  • Strona sejmowa posła II kadencji