Stanisław Szerszeń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stanisław Szerszeń (ur. 13 grudnia 1899 w Żywcu, zm. 10 maja 1975) – polski inżynier i wykładowca, poseł na Sejm PRL I kadencji (1952–1956), prorektor Politechniki Śląskiej (1949–1958).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1917 ukończył szkołę średnią w Żywcu, otrzymując z wyróżnieniem świadectwo dojrzałości[1].

Po ukończeniu studiów na Politechnice Lwowskiej w 1921 został zatrudniony na macierzystej uczelni jako asystent, następnie adiunkt, wykładowca i docent. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Politechnicznego we Lwowie[2]. Oprócz pracy naukowej związany z lwowską spółką budowlaną, był również zatrudniony w magistracie. Podczas II wojny światowej nadal pracował jako wykładowca Politechniki, zajmował się również regulacją rzeki Białej w Grzybowie.

Po zakończeniu działań wojennych, włączeniu Małopolski Wschodnie w skład Ukraińskiej SRR i przymusowych wysiedleniach osiedlił się w Nowym Sączu, gdzie pracował jako kierownik Biura Odbudowy Miasta. Następnie udał się na Górny Śląsk, podejmując pracę kierownika fabryki lekkich betonów w Bytomiu. Powrócił do pracy naukowej jako kierownik Katedry na Politechnice Śląskiej (był jej prorektorem w latach 1949–1958). Od 1949 do 1956 kierował Gliwickim Oddziałem Biura Projektów Architektury i Budownictwa.

W 1952 uzyskał mandat posła na Sejm I kadencji z okręgu Gliwice. Był członkiem Komisji Komunikacji i Łączności (jako jej wiceprzewodniczący). Po zakończeniu pracy parlamentarnej kierował Katedrą Geometrii Wykreślnej Politechniki w Krakowie, był również dziekanem Wydziału Budownicta Wodnego uczelni (przez cztery kadencje).

Był autorem publikacji naukowych i podręczników z zakresu geometrii wykreślnej. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Orderem Zasługi (dwukrotnie; po raz pierwszy w 1937[3][4]).

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Nauka o rzutach, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1978 (podręcznik akademicki, wyd. 11)
  • Geometryczna koncepcja prefabrykatów budowlanych typu S, Politechnika Krakowska, 1961

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]