Stanisław Tadeusz Dembiński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy polskiego fizyka. Zobacz też: inne osoby o tym imieniu i nazwisku.
Stanisław Tadeusz Dembiński
Data i miejsce urodzenia 5 lipca 1933
Poznań
Profesor nauk fizycznych
Specjalność: fizyka teoretyczna
Alma Mater Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Rektor
Uczelnia Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Okres spraw. 1981–1982
Poprzednik Ryszard Bohr
Następca Jan Kopcewicz
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Stanisław Tadeusz Dembiński (ur. 5 lipca 1933 w Poznaniu) – polski fizyk, profesor, były rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, senator I kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z 1956. Uzyskiwał następnie stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego. Otrzymał tytuł naukowy profesora nauk fizycznych. Specjalizuje się w zakresie m.in. optyki kwantowej i teorii magnetyzmu. Zawodowo związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika.

W 1981 został rektorem UMK[1]. W tym okresie współpracował z opozycją solidarnościową. W konsekwencji w 1982, kilka miesięcy po wprowadzeniu stanu wojennego, odwołano go z zajmowanego stanowiska[2].

W latach 1989–1991 sprawował mandat senatora I kadencji, wybranego z ramienia Komitetu Obywatelskiego w województwie toruńskim. Przewodniczył senackiej Komisji Spraw Zagranicznych[3]. Jako obserwator reprezentował parlament w ZP Rady Europy[4]. Nie ubiegał się o reelekcję, wycofując się z działalności politycznej.

Pracował w Instytucie Fizyki na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK. Był także członkiem Komitetu Fizyki Polskiej Akademii Nauk.

Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2001)[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]