Wersja ortograficzna: Stanisław Tarkowski

Staś Tarkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Stanisław Tarkowski)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Staś Tarkowski
Stanisław Tarkowski
Pierwsze wystąpienie W pustyni i w puszczy
Twórca Henryk Sienkiewicz
Grany przez Tomasz Mędrzak (W pustyni i w puszczy (film 1973))

Adam Fidusiewicz (W pustyni i w puszczy (film 2001))

Liczba odcinków 10
Dane biograficzne
Pochodzenie polska
Płeć Męska
Data urodzenia ok. 1871[1]
Rodzina rodzice: Władysław Tarkowski
małżeństwo: Nel Rawlison (ok. 1894)
Inne informacje
Zajęcie uczeń,
jako dorosły: inżynier

Staś Tarkowski, właśc. Stanisław Tarkowski – fikcyjna postać, główny bohater powieści W pustyni i w puszczy (1911) Henryka Sienkiewicza i jej filmowych adaptacji.

Charakterystyka postaci[edytuj | edytuj kod]

Bohater powieści był 14-letnim chłopcem, synem polskiego inżyniera zatrudnionego przy budowie i konserwacji Kanału Sueskiego. Jego matka zmarła przy porodzie. Na tle swoich rówieśników wyróżniał się zarówno zręcznością i siłą, jak i zdolnością do łatwego uczenia się, w tym nauki języków obcych. Dobrze jeździł konno i pływał. Był on także wyższy od rówieśników. Zdawał sobie sprawę ze swych zdolności, zdarzało mu się więc popadać w zarozumiałość. Postawa Stasia uległa stopniowej przemianie po porwaniu jego oraz jego towarzyszki, Nel Rawlison, przez derwiszów. Do wychodzenia z kolejnych opresji i przezwyciężania problemów przydaje mu się zręczność i mądrość, jednakże wykazuje się też opiekuńczością w stosunku do swej młodszej towarzyszki. Początkowo wynika to bardziej z wpojonego mu przez ojca honoru, Staś uważa za swój obowiązek dotrzymanie danego słowa, iż będzie opiekował się dziewczynką. Później jego postawa staje się coraz bardziej bezinteresowna. Nie bez znaczenia są także ukazane w powieści patriotyzm chłopca oraz wierność wyznawanej religii. Staś wykazał się sprytem, odwagą i pomysłowością, dzięki której najpierw zbiegł z niewoli u zwolenników Mahdiego, a następnie powrócił z Nel bezpiecznie do rodziny, by po latach ożenić się z nią.

Geneza imienia bohatera[edytuj | edytuj kod]

Grób Stanisława Tarkowskiego na cmentarzu w Rudawie
Tablica informacja w Rudawie (2010)

Gdy w 1908 Sienkiewicz wraz z żoną mieszkał w rudawskim domu z wieżyczką, codziennie rano przynosił mu świeże mleko lubiany przez niego miejscowy chłopiec Staś Tarkowski (1905–1970). Jego imię i nazwisko otrzymał później główny bohater powieści W pustyni i w puszczy (1911). Na miejscowym cmentarzu na grobie Stanisława Tarkowskiego znajduje się owa informacja[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Podczas wędrówki przez pustynię bohaterowie dowiadują się o śmierci generała Gordona w Powstaniu Mahdiego, do której doszło 26 stycznia 1885 roku. Na początku powieści natomiast świętują Boże Narodzenie, a Staś jest opisywano jako kończący 14 rok życia
  2. Barbara Ciryt: Spacer śladami Stasia Tarkowskiego (pol.). www.dziennikpolski24.pl, 2011-05-14. [dostęp 2015-01-07].
  3. Wakacje Henryka Sienkiewicza w Rudawie (pol.). www.ceo.org.pl, 2011-11-17. [dostęp 2015-01-07].