Stanislav Samuhel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stanislav Samuhel (ur. 1 sierpnia 1929 r. w Bańskiej Bystrzycy) – słowacki taternik, przewodnik tatrzański, ratownik górski i fotograf tatrzański.

Stanislav Samuhel zaczął uprawiać taternictwo w 1956 roku, w 1962 roku rozpoczął pracę jako zawodowy ratownik górski i otrzymał uprawnienia przewodnickie. W tym samym roku na stałe zamieszkał pod Tatrami i rozpoczął działalność pisarską na tematy tatrzańskie. Jego artykuły były publikowane w słowackiej prasie taternickiej, wśród nich wyróżnia się serię artykułów o sławnych tatrzańskich ścianach, która w latach 1966–1968 publikowana była w czasopiśmie „Krásy Slovenska”. Samuhel jest także współautorem jubileuszowej książki Horská služba Vysoké Tatry 1950–1970", która opisuje 20-lecie działalności Tatrzańskiego Pogotowia Górskiego.

Od 1964 roku Samuhel zajął się fotografią górską. Jego zdjęcia przedstawiały m.in. tatrzańskie akcje ratunkowe i ściany tatrzańskie. Fotografie jego autorstwa umieszczane były w słowackich czasopismach i przewodnikach turystycznych.

Ważniejsze tatrzańskie osiągnięcia wspinaczkowe[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.