Star Trek: Seria animowana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Star Trek: Seria animowana
Star Trek: The Animated Series
Gatunek animowany, fantastyczonaukowy
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Twórcy Gene Roddenberry
Liczba odcinków 22
Liczba serii 2 sezony
Produkcja
Produkcja Gene Roddenberry

D.C. Fontana

Reżyseria Hal Sutherland (sezon 1) Bill Reed (sezon 2)
Czas trwania odcinka 22 minuty
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone
Data premiery Ziemia 12 września 1973
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone NBC
Lata emisji 19731974
Format obrazu NTSC 480i
Format dźwięku Monofoniczny
Chronologia
Poprzednik Star Trek: Seria oryginalna
Kontynuacja Star Trek: Następne pokolenie
Powiązane Star Trek

Star Trek: Seria animowana (ang. Star Trek: The Animated Series, w skrócie TAS) – amerykański serial animowany, będący kontynuacją serialu Star Trek: Seria oryginalna. Wyprodukowano 22 odcinki podzielone na dwa sezony. Premierowa emisja miała miejsce od 8 września 1973 do 12 października 1974 na antenie sieci NBC.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu emisji pierwszego serialu Star Trek, serial zdobył nagle wielką popularność, powtórki miały bardzo wysoką oglądalność. Wkrótce fani postanowili namówić Paramount Pictures – producenta serialu na produkcje jego kontynuacji w efekcie dało to serial animowany.

Serial nie cieszył się jednak powodzeniem, najprawdopodobniej dlatego, że NBC, postanowiła nadawać go w weekendy w porze kreskówek dla dzieci. Przez wiele lat trwały spory, na ile ukazane w Serii animowanej wydarzenia można zaliczać do kanonu fabularnego uniwersum Star Trek. Obecnie zdecydowanie dominuje jednak pogląd, iż są one kanoniczne.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Serial ukazuje czwarty i piąty rok pięcioletniej misji USS Enterprise, której pierwsze trzy lata zostały zaprezentowane w Serii oryginalnej. Kilka odcinków stanowi bezpośrednie sequele epizodów wcześniejszego serialu. Zasadnicza koncepcja fabularna nie uległa poważniejszym zmianom. Zmiana formy na animowaną pozwoliła scenarzystom na znacznie odważniejsze tworzenie opowieści, które ze względu na koszty scenografii czy efektów specjalnych bardzo trudno byłoby zrealizować w serialu aktorskim.

Z podobnych powodów możliwe było dodanie do grona stałych bohaterów dwójki kosmitów, służących w Gwiezdnej Flocie - porucznika Arexa, Edozjanina (jest to rasa mająca po trzy górne i dolne kończyny, z gadzim wyglądem głowy) oraz porucznik M'Ress, pochodzącej z kotowanej rasy Kaitan. W serialu nie występuje natomiast postać chorążego Chekova, choć grający go w Serii oryginalnej i w późniejszych filmach kinowych Walter Koenig wziął udział w produkcji Serii animowanej jako scenarzysta jednego z odcinków.

Dubbing[edytuj | edytuj kod]

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]