Stara Synagoga w Opolu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stara Synagoga w Opolu
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Opole
Budulec murowana
Data budowy 1842
Data likwidacji 1896
Tradycja reformowana
Obecnie siedziba TVP3 Opole
Położenie na mapie Opola
Mapa lokalizacyjna Opola
Stara Synagoga w Opolu
Stara Synagoga w Opolu
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Stara Synagoga w Opolu
Stara Synagoga w Opolu
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa opolskiego
Stara Synagoga w Opolu
Stara Synagoga w Opolu
Ziemia50°40′05″N 17°55′16″E/50,668000 17,921000

Stara Synagoga w Opolu – synagoga znajdująca się w Opolu przy ulicy Szpitalnej 1.

Synagoga została zbudowana w 1842 roku z inicjatywy lokalnych rodzin żydowskich. Fundusze na budowę zostały pozyskane z datków, zbiórek, kredytów inwestycyjnych oraz wykupów miejsc do modlitw. Uroczystego otwarcia synagogi dokonał rabin wrocławski Abraham Geiger. W 1893 roku, została przebudowana i dobudowano do południowego zachodu dwa skrajne ryzality według projektu Felixa Henry'ego[potrzebny przypis]. Z biegiem lat budynek synagogi nie mógł pomieścić odpowiedniej liczby wiernych.

W 1896 roku synagoga została sprzedana za 25 800 marek Emilii Roegner[potrzebny przypis]. Wkrótce i ona sprzedała budynek, który został przebudowany na zakład litograficzny Erdmana Raabego. Kwota ze sprzedaży posłużyła gminie żydowskiej do dokończenia budowy Nowej Synagogi.

Ostatnie nabożeństwo odbyło się w poniedziałek 21 czerwca 1897 roku – wtedy to nowy opolski rabin, Leo Baeck, oraz odchodzący Hermann Vogelstein odmówili pożegnalną modlitwę. Wkrótce uroczyście wyniesiono zwoje Tory oraz sprzęty liturgiczne do Nowej Synagogi.

Synagoga przetrwała noc kryształową i II wojnę światową praktycznie bez zniszczeń. W 1953 roku umieszczono w budynku magazyn księgarski[potrzebny przypis]. W 1972 roku, wnętrza przebudowano i umieszczono w nich dźwig towarowy[potrzebny przypis]. Niedawno dawną synagogę solidnie wyremontowano i umieszczono w niej siedzibę TVP3 Opole.

Murowany i orientowany budynek synagogi wzniesiono na planie prostokąta o wymiarach 14,7 na 20 metrów, w stylu neoklasycystycznym. Na parterze mieściły się pomieszczenia szkoły i biura administracji gminy, a na piętrze główna sala modlitewna. Do dzisiaj zachowały się resztki witraży które znajdują się w wysokich, półokrągle zakończonych oknach od strony północno-zachodniej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Woźniak M., 2009: Dzieje opolskich synagog. Historia Lokalna, nr 2/0/09. (artykuł obejmuje okres do 1897)

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]