Stare klacze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stare klacze
Старые клячи
Gatunek komedia
Data premiery 3 marca 2000
Kraj produkcji  Rosja
Język rosyjski
Czas trwania 127 minut
Reżyseria Eldar Riazanow
Scenariusz Eldar Riazanow
Władymir Mojsiejenko
Jurij Fiodorow
Główne role Ludmiła Gurczenko
Swietłana Kriuczkowa
Irina Kupczenko
Muzyka Andriej Pietrow
Zdjęcia Łomer Achwliedjani
Grigorij Bielenkij
Scenografia Aleksandr Borisow
Kostiumy Natalia Iwanowa
Montaż Inessa Brożowska
Wytwórnia Kinomost

Stare klacze (ros. Старые клячи) – rosyjski film fabularny z 2000 roku, w reżyserii Eldara Riazanowa.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

W 1989 spotykają się cztery kobiety w średnim wieku - Anna, która prowadzi karierę naukową; Liza - działaczka związków zawodowych; Maria pracuje na kolei, a Luba pracuje w handlu. Niedawno, w Afganistanie poległ syn Luby i kobiety próbują pocieszyć przyjaciółkę. Kobiety śpiewają piosenki, przypominające im dawne czasy, kiedy były młode i pełne radości. Kolejna część filmu rozgrywa się dziesięć lat później. Życie kobiet uległo wyraźnej zmianie - każda z nich musiała znaleźć dla siebie nowe zajęcie, aby zarobić na życie.

W nowej rzeczywistości Luba nie może sobie poradzić. Sprzedaje gazety, ale musi płacić haracz grupie chuliganów, aby ci nie zniszczyli jej kiosku. Kobieta podejmuje radykalną decyzję, aby sprzedać mieszkanie i przenieść się do nowego, mniejszego. Za 100 tysięcy rubli ma otrzymać nowe mieszkanie, z widokiem na Kreml. Pada jednak ofiarą oszustwa - dom został jej zabrany, dokumenty sfałszowane, a jej nowe mieszkanie nie istnieje.

Przyjaciółki starają się pomóc Lubie. Celem ich działań staje się biznesmen Chomienko, który mieszka teraz w mieszkaniu Luby i brał bezpośredni udział w oszustwie. Aby osiągnąć swój cel zakładają grupę muzyczną "Stare klacze", a jedna z nich gra rolę bogatej Niemki - jako "przynęty" dla Chomienki.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]