Wersja ortograficzna: Stary Cmentarz Katolicki w Dreźnie

Stary Cmentarz Katolicki w Dreźnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stary Cmentarz Katolicki w Dreźnie
Ilustracja
Kaplica cmentarna
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy  Saksonia
Miejscowość Drezno
Wyznanie katolickie
Data otwarcia 1720
Mapa cmentarza
Mapa cmentarza
Położenie na mapie Drezna
Mapa konturowa Drezna, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Stary Cmentarz Katolicki w Dreźnie”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, po prawej znajduje się punkt z opisem „Stary Cmentarz Katolicki w Dreźnie”
Położenie na mapie Saksonii
Mapa konturowa Saksonii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Stary Cmentarz Katolicki w Dreźnie”
51,0603°N 13,7193°E/51,060300 13,719300
Grób księży

Stary Cmentarz Katolicki w Dreźnie, Cmentarz Polski w Dreźnie (niem. Alter Katholischer Friedhof lub Innerer Katholischer Friedhof) – drugi pod względem daty powstania cmentarz w Dreźnie.

Nekropolia powstała poza murami przy ulicy Friedrichstraße na podstawie dekretu Augusta Mocnego z 2 października 1720 r. pierwotnie służył jako miejsce pochówku członków rady dworskiej synowej władcy Marii Józefy Habsburżanki. Od 1723 r. służył wszystkim katolickim mieszkańcom dworu, natomiast od 1738 r. był dostępny dla wszystkich osób wyznania katolickiego. Z tego powodu w latach 17401742 został powiększony. Niedługo po otwarciu nekropolii powstał budynek obok bramy (Torhaus) od ulicy Friedrichstraße, w którym mieszkał grabarz. Dekret Augusta Mocnego początkowo wykluczał powstanie kościoła lub kaplicy by nie drażnić protestanckiej większości zamieszkującej Drezno. Dopiero po przeniesieniu niewielkiego zoo wzniesiono niewielką kaplicę poświęconą 7 września 1742 r. Obecny wygląd zawdzięcza ona przebudowie w latach 19141917. W apsydzie kaplicy znajduje się grupą Ukrzyżowania wykonana przez Balthasara Permosera, która pierwotnie stała na jego grobie. Na ścianach zewnętrznych znajdują się nagrobki z XIX w., a na prawo i lewo od wejścia epitafia członków saskiej rodziny królewskiej.

Znane osoby pochowane na cmentarzu[edytuj | edytuj kod]

Na cmentarzu pochowano wielu znanych mieszkańców Drezna. Pochowano tu także księży katolickich z kościoła Hofkirche, którzy zginęli podczas bombardowania Drezna oraz ich współbraci – ofiary nazizmu.

Nagrobki[edytuj | edytuj kod]

Na cmentarzu znajdują się liczne nagrobki z okresu baroku, rokoka i klasycyzmu. Można także zobaczyć XIX-wieczne nagrobki polskiej szlachty, która zmarła na wygnaniu w Saksonii.

Zobacz kategorię: c:Category:Graves of Polish emigrants in Dresden

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]