Stary Rynek we Włocławku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Włocławek
plac Stary Rynek
Śródmieście
Widok na Stary Rynek. W tle kościół św. Jana.
Widok na Stary Rynek. W tle kościół św. Jana.
Położenie na mapie Włocławka
Mapa lokalizacyjna Włocławka
plac Stary Rynek
plac Stary Rynek
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
plac Stary Rynek
plac Stary Rynek
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa kujawsko-pomorskiego
plac Stary Rynek
plac Stary Rynek
52,660753°N 19,072935°E/52,660753 19,072935
Barokowe Kamienice

Stary Rynek jest jednym z najważniejszych placów Śródmieścia we Włocławku. Przeważająca część zabudowy pochodzi z XIX wieku. Plac objęty jest lokalnym programem rewitalizacji.

Ma kształt prostokąta o wymiarach 150 X 70 metrów. Wpadają do niego ważniejsze ulice starego miasta jak: Tumska, 3 Maja, Łęgska, Zamcza, Szpichlerna.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jeszcze nie tak dawno, w połowie XIX w. naprzeciwko kościoła parafialnego stał Ratusz. Był to budynek jednopiętrowy, wymurowany z cegły. Dookoła ratusza stały stragany z chlebem, mąką, mięsem i nabiałem. Budynek z powodu całkowitej ruiny w 1872 roku został rozebrany. Po rozbiórce starego ratusza najbardziej okazałym budynkiem na Starym Rynku, róg ulicy Świętojańskiej 1 (ob. Świętego Jana), był hotel „Trzy Korony”. W hotelu od lat 70 XIX w. aż do wybuchu 1szej Wojny Światowej odbywały się bale i zjazdy ziemiańskie z Kujaw. Po zakończeniu działań wojennych w 1918 roku hotel przestał istnieć, w budynku do 1933 roku mieścił się sąd okręgowy. Stary Rynek pełnił także przez wieki funkcję targowiska. W okolicy ulicy 3 Maja stały stragany i budy drewniane, spełniające funkcje handlowe. W czasie okupacji hitlerowskiej Niemcy na przełomie roku 1939/1940 zburzyli, w celu otwarcia widoku na panoramę za Wisłą, budynki naprzeciwko kościoła św. Jana. W ten sposób pozbawiono Stary Rynek dwóch starych, zabytkowych kamienic, które wraz z innymi kamienicami tworzyły zamknięty czworobok architektoniczny.[1]

Najważniejsze budynki[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrzej Winiarski: Włocławek ma starej Fotografii. 2008
  2. http://www.muzeum.wloclawek.pl/pl/infopage.php?id=7