Stawy w Objezierzu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stawy w Objezierzu
Ilustracja
Widok od zachodu (w tle Objezierze)
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Objezierze, Ślepuchowo
Morfometria
Powierzchnia 160 ha
Hydrologia
Rzeki zasilające Samica Kierska
Rzeki wypływające Samica Kierska
Położenie na mapie gminy Oborniki
Mapa konturowa gminy Oborniki, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Stawy w Objezierzu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Stawy w Objezierzu”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Stawy w Objezierzu”
Położenie na mapie powiatu obornickiego
Mapa konturowa powiatu obornickiego, na dole nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Stawy w Objezierzu”
Ziemia52°36′19″N 16°44′38″E/52,605278 16,743889

Stawy w Objezierzu – grupa stawów rybnych na Samicy Kierskiej, zlokalizowana w gminie Oborniki, na południowy zachód od Objezierza[1].

Widok ogólny

Stawy stanowią największy zbiornik wodny na terenie gminy. Ich łączna powierzchnia wynosi około 160 ha. Objęte są (wraz z częścią doliny Samicy) obszarem ochronnym Natura 2000[2]. Obszar ma wysoką rangę, jeśli chodzi o lęgowiska oraz miejsca odpoczynku dla ptaków w czasie ich wędrówek. Szczególnie cenne są stada sieweczkowatych. Oprócz prawie wszystkich gatunków polskich kaczek, zaobserwować można tu: biegusy zmienne, biegusy malutkie, piaskowce, sieweczki obrożne, bataliony, brodźce śniade, kwokacze, kuliki wielkie, bekasy, kszyki, czajki, siewki złote, gęsi zbożowe i gęsi białoczelne (bywa, że w niektórych latach nocuje tu około 10.000 gęsi). Podczas wędrówek zatrzymują się tu stada łabędzi krzykliwych i łabędzi czarnodziobych. Najliczniejsze są, odbywające tu lęgi, łabędzie nieme (czasem ponad 200 osobników). Jesienią zlatują tu na noclegi żurawie (okoliczne, rozległe pola stanowią ich zaplecze żerowe). Z drapieżników zaobserwować można tutaj: myszołowa, jastrzębie i krogulce. Regularnie latają tu bieliki (nawet cztery pary naraz). Rzadziej obecne są sokoły wędrowne i drzemliki. Zaobserwowano także kazarki rdzawe[3][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Powiat obornicki, mapa 1:80.000 (z treścią turystyczną), Top Mapa, Poznań, 2013, ​ISBN 978-83-7445-037-9
  2. Kraina Trzech Rzek
  3. Salamandra
  4. Oborniki.pl