Steamhammer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Steamhammer
ilustracja
Rok założenia 1968
Rok rozwiązania 1973
Pochodzenie  Wielka Brytania
Gatunek blues rock, hard rock
Byli członkowie
Martin Quittenton
Kieran White
Martin Pugh
Steve Davy
Michael Rushton
Steve Jolliffe
Louis Cennamo
Mick Bradley
John Lingwood
Ian Ellis
Bruce Michael Paine
Strona internetowa

Steamhammerangielska grupa bluesrockowa działająca w latach 1968-1973.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Steamhammer powstał w 1968 r. z inicjatywy gitarzysty Martina Quittentona i Kierana White'a (śpiew, gitara, harmonijka ustna). Dołączyli do nich gitarzysta Martin Pugh, basista Steve Davy i perkusista Michael Rushton. Zespół w tym składzie wystąpił m.in. jako support podczas angielskiej trasy koncertowej amerykańskiego bluesmana Freddiego Kinga. Pierwsza płyta z 1969 r., zatytułowana po prostu Steamhammer, zawierała kilka coverów, jak i własne kompozycje zespołu. W jej nagraniu brali także udział muzycy sesyjni. Nie odniosła sukcesu komercyjnego, lecz grupa zyskała sporą popularność dzięki koncertom, zwłaszcza w Niemczech Zachodnich. W tym samym roku odeszli Quittenton i Rushton, zaś do zespołu doszli Steve Jolliffe (saksofon i flet) oraz perkusista Mick Bradley. W tym składzie powstała druga płyta (jeszcze w 1969), Mk II, tym razem złożona już tylko z oryginalnych kompozycji, ewoluujących nieco w stronę progresywnego rocka i jazzu.

W 1970 r. grupę opuścił Jolliffe, po czym powstała kolejna płyta – Mountains, zawierająca jeden cover i 7 kompozycji zespołu. Następny rok przyniósł kolejne istotne zmiany personalne. Odeszli White i Davy, a do grupy dołączył basista Louis Cennamo. Skład ten, z sesyjnym wokalistą Garthem Watt-Royem, nagrał płytę Speech, na którą składały się trzy rozbudowane, w większości instrumentalne utwory.

W 1972 r. perkusista Mike Bradley zmarł na białaczkę, a zastąpił go John Lingwood, doszedł również wokalista Ian Ellis (po dwóch miesiącach zastąpiony przez Bruce'a Michaela Paine'a). Liczne przetasowania doprowadziły do zmiany nazwy zespołu na Axis – już pod tą nazwą zagrał koncert w czerwcu 1973. Na krótko powrócił do składu Martin Quittenton, lecz pod koniec roku grupa rozpadła się ostatecznie.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • Steamhammer (1969)
  • Mk II (1969)
  • Mountains (1970)
  • Speech (1972)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]