Stefan Ciszewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stefan Ciszewski

Stefan Ciszewski (ur. 17 listopada 1886 w Warszawie, zm. 13 listopada 1938 w Bydgoszczy) – polski inżynier elektryk, pionier przemysłu aparatów elektrycznych, radca Izby Przemysłowo-Handlowej w Gdyni w 1936 roku[1].

Ciszewski studiował w Mittweidzie w Niemczech, odbywając praktyki w firmie AEG. Ukończył studia w 1912r. uzyskując dyplom inżyniera elektryka. Następnie pracował w firmie Kemmitz w Charkowie, gdzie poznał Władysława Gwiazdowskiego, późniejszego wspólnika firmy. Po odzyskaniu niepodległości wrócił do Warszawy i w 1919r. został wspólnikiem firmy elektrotechnicznej inż. Kazimierza Szpotańskiego[2].

Ciszewskiego interesowała przede wszystkim masowa produkcja drobnego sprzętu instalacyjnego, co z kolei nie bardzo odpowiadało Szpotańskiemu. Po czterech latach Ciszewski wycofał się ze spółki. 1 marca 1923r. w Bydgoszczy uruchomił‚ własny zakład przy ul. św. Trójcy 3. W krótkim czasie z niewielkiego warsztatu wyrosła duża firma. 20 września 1925r. firma została zarejestrowana pod nazwą "Fabryka Artykułów Elektrotechnicznych Inż. Stefan Ciszewski i S-ka, Sp. z o.o". Był jednym z założycieli bydgoskiego oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich i długoletnim członkiem Stowarzyszenia Techników Polskich, gdzie był przewodniczącym Komisji Rewizyjnej. Zmarł po długiej chorobie[3]. Jego nazwiskiem nazwano ulicę w Bydgoszczy. Pochowany został na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie[4][5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]