Stefan Grajek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stefan Grajek
Szloma Grajek
Data i miejsce urodzenia 15 grudnia 1915
Warszawa
Data i miejsce śmierci 13 kwietnia 2008
Izrael
Przebieg służby
Stanowiska działacz Żydowskiej Organizacji Bojowej
Główne wojny i bitwy powstanie w getcie warszawskim, powstanie warszawskie

Stefan Grajek, właściwie Szlomo Grajek (hebr. סטפן גראייק; ur. 15 grudnia 1915 w Warszawie, zm. 13 kwietnia 2008 w Izraelu) – żydowski działacz ruchu oporu w getcie warszawskim, uczestnik tamtejszego powstania oraz powstania warszawskiego, działacz syjonistyczny i kombatancki, autor wspomnień.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Warszawie w rodzinie żydowskiej. Należał do He-Chalucu i był kierownikiem Hachszary na Grochowie. Był także członkiem Poalej Syjon-Prawicy.

Wiec protestacyjny Ocalałych z Holokaustu przeciwko przyjazdowi pierwszego ambasadora Niemiec w Izraelu, 8 sierpnia 1965 r. Na czele z prawej Stefan Grajek.

Podczas II wojny światowej został przesiedlony do getta warszawskiego. Był współzałożycielem konspiracyjnego ruchu Poalej Syjon, gdzie członkiem centralnego kierownictwa. Był także współzałożycielem Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Komitetu Koordynacyjnego. Po I Wielkiej Akcji Wysiedleńczej w 1941 działał na terenie szopów Schultza i Toebbensa. Z jego inicjatywy wykopano tunel, przez który grupa bojowników getta przeszła z ulicy Leszno na Ogrodową po aryjskiej stronie miasta. Uczestniczył w powstaniu warszawskim, po którym ukrywał się w Kielcach.

Po zakończeniu wojny aktywnie organizował nielegalną emigrację do Palestyny. Był członkiem Centralnego Komitetu Żydów Polskich. W 1950 wyemigrował do Izraela. Przez wiele lat był przewodniczącym Światowej Federacji Żydowskich Kombatantów oraz członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Swoje wspomnienia zawarł w książce Trzy dni walk.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]