Stefan Każuro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stefan Każuro
Data i miejsce urodzenia 11 lutego 1962 r.
Dębina Polska
Zawód aktor
Zespół artystyczny
Teatr Rampa

Stefan Każuro (ur. 11 lutego 1962 roku w Dębinie) – polski aktor teatralny, serialowy i dubbingowy. W 1979 roku otrzymał Brązowy Samowar na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. W 1985 roku ukończył Studium Wokalno-Aktorskie im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Studiował w Studium Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Naukę w studium łączył z pracą w repertuarowych spektaklach Teatru Muzycznego więc jego debiuty przypadły na spektakle: "Skrzypek na dachu", "Drugie wejście smoka" (obydwa w reżyserii Jerzego Gruzy), "Widma" (reżyseria: Ryszard Peryt) oraz na spektakl dyplomowy "The Fantastics" (w reżyserii małżeństwa: Henryka Bisty i Urszuli Mordzewskiej – przyjaciół i opiekunów roku).

Praca artystyczna[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu pracy dyplomowej, której promotorami byli Joanna Pałucka i Grzegorz Kucias, rozpoczął pracę artystyczną w Kwartecie RAMPA. Po ukończeniu nauki w studium, Jerzy Gruza zaprosił Stefana Każuro do udziału w filmie "Pierścień i róża", gdzie zagrał główną rolę księcia Lulejko. W Warszawie poznał Andrzeja Strzeleckiego, z którym rozpoczął współpracę, między innymi poprzez; udział w spektaklu "Złe zachowanie". Następnie pracował w spektaklach TEATRU RAMPA stworzonym przez Andrzeja Strzeleckiego. Kolejne występy Stefan Każuro zaliczył w przedstawieniach: "Cabaretro", "Swet Fifties", "Muzykoterapia", "Czerwony stoliczek", "Film". W Teatrze RAMPA Każuro zrealizował monodram "Chciałbym". Oprócz pracy w teatrze wziął udział w autorskich programach telewizyjnych Andrzeja Strzeleckiego, m.in. "Jednorazowa rzecz", "Prezenty", "Cabaretro I, II i III.". Przez trzy lata brał udział w programie satyrycznym "Zulu-Gula" w którym grał gospodarza głównego bohatera. Od 1996 roku bierze udział w programie muzycznym "Gala Piosenki Biesiadnej" i "Co nam w duszy gra".

Teatr[edytuj | edytuj kod]

Przed kamerą[edytuj | edytuj kod]

Przed kamerą gościnnie[edytuj | edytuj kod]

Użyczył głosu[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]