Stefan Każuro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stefan Każuro
Data i miejsce urodzenia 11 lutego 1962
Dębina, Polska
Zawód aktor
Zespół artystyczny
Teatr Rampa

Stefan Każuro (ur. 11 lutego 1962 w Dębinie) – polski aktor teatralny, serialowy i dubbingowy. W 1979 roku otrzymał Brązowy Samowar na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. W 1985 roku ukończył Studium Wokalno-Aktorskie im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Studiował w Studium Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Naukę w studium łączył z pracą w repertuarowych spektaklach Teatru Muzycznego, więc jego debiuty przypadły na spektakle: „Skrzypek na dachu”, „Drugie wejście smoka” (obydwa w reżyserii Jerzego Gruzy), „Widma” (reżyseria: Ryszard Peryt) oraz na spektakl dyplomowy „The Fantastics” (w reżyserii małżeństwa: Henryka Bisty i Urszuli Mordzewskiej – przyjaciół i opiekunów roku).

Praca artystyczna[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu pracy dyplomowej, której promotorami byli Joanna Pałucka i Grzegorz Kucias, rozpoczął pracę artystyczną w Kwartecie RAMPA. Po ukończeniu nauki w studium, Jerzy Gruza zaprosił Stefana Każuro do udziału w filmie „Pierścień i róża”, gdzie zagrał główną rolę księcia Lulejko. W Warszawie poznał Andrzeja Strzeleckiego, z którym rozpoczął współpracę, między innymi poprzez; udział w spektaklu „Złe zachowanie”. Następnie pracował w spektaklach TEATRU RAMPA stworzonym przez Andrzeja Strzeleckiego. Kolejne występy Stefan Każuro zaliczył w przedstawieniach: „Cabaretro”, „Swet Fifties”, „Muzykoterapia”, „Czerwony stoliczek”, „Film”. W Teatrze RAMPA Każuro zrealizował monodram „Chciałbym”. Oprócz pracy w teatrze wziął udział w autorskich programach telewizyjnych Andrzeja Strzeleckiego, m.in. „Jednorazowa rzecz”, „Prezenty”, „Cabaretro I, II i III.”. Przez trzy lata brał udział w programie satyrycznymZulu-Gula”, w którym grał gospodarza głównego bohatera. Od 1996 roku bierze udział w programie muzycznym „Gala Piosenki Biesiadnej” i „Co nam w duszy gra”.

Teatr[edytuj | edytuj kod]

Przed kamerą[edytuj | edytuj kod]

Przed kamerą gościnnie[edytuj | edytuj kod]

Użyczył głosu[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]