Stefan Malepszy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stefan Malepszy
Data urodzenia 30 sierpnia 1947
Zawód, zajęcie agronom, nauczyciel akademicki
Tytuł naukowy profesor nauk rolniczych
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Medal Komisji Edukacji Narodowej

Stefan Malepszy (ur. 30 sierpnia 1947 w Gronowie[1]) – polski agronom, specjalizujący się w genetyce i biotechnologii roślin[2], nauczyciel akademicki, profesor nauk rolniczych, były wiceprezes Polskiej Akademii Nauk.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Państwowego Technikum Hodowli Roślin i Nasiennictwa w Bojanowie. W 1971 ukończył studia na Wydziale Rolniczym Akademii Rolniczej w Poznaniu. Doktorat z nauk przyrodniczych uzyskał w 1974 na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Habilitował się z zakresu nauk rolniczych w 1979 na Wydziale Ogrodniczym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie[1][3]. W 1988 otrzymał tytuł profesora nauk rolniczych[2].

Zawodowo związany z SGGW w Warszawie. Pełnił na tej uczelni funkcje prodziekana oraz dziekana Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu oraz kierownika Międzywydziałowego Studium Biotechnologii[2][3]. Był również wiceprzewodniczącym Polskiego Towarzystwa Genetycznego, przewodniczącym Komitetu Biotechnologii PAN oraz rady naukowej Instytutu Genetyki Roślin PAN[2]. Powoływany w skład rad nadzorczych czasopism naukowych „Journal of Applied Genetics” i „International Journal of Horticultural Science”[3].

Od 2004 członek korespondent, a od 2016 członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, w 2015 wybrany na wiceprezesa tej instytucji[3].

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu genetyki i biotechnologii roślin[2]. Zajął się m.in. badaniami nad podstawą ulepszania genetycznego roślin oraz mechanizmami genetycznymi odpowiedzialnymi za zróżnicowaną zdolność do regeneracji roślin in vitro[3].

W 2001 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[4]. Wyróżniony również m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Prof. dr hab. Stefan Malepszy. sggw.pl. [dostęp 2017-02-14].
  2. a b c d e Prof. dr hab. czł. rzecz. PAN Stefan Malepszy, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2017-02-14].
  3. a b c d e f Malepszy, Stefan. pan.pl. [dostęp 2017-02-14].
  4. M.P. z 2002 r. nr 1, poz. 21