Stefan Zadarnowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stefan Zadarnowski
Data i miejsce śmierci ok. 1944 r.
Dachau
Zawód, zajęcie inżynier leśnictwa
Narodowość polska
Wyznanie rzymskokatolickie
Małżeństwo Irena Zadarnowska
Odznaczenia
Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Stefan Zadarnowski (zm. ok. 1944 w Dachau[1]) – polski inżynier leśnictwa, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Stefan Zadarnowski uzyskał wykształcenie inżyniera leśnictwa. Przed rozpoczęciem działań II wojny światowej pracował i mieszkał razem z małżonką Ireną Zadarnowską w leśniczówce w Żołudku koło Lidy. Po ataku Sowietów na okolice Lidy małżeństwo uciekło do Wilna. Zadarnowski został wydalony stamtąd na podstawie podejrzeń o antykomunizm. Po zajęciu przez niemieckich okupantów Wilna w czerwcu 1941 r. Zadarnowski ukrył się z Ireną w leśniczówce w Żołudku. Razem z żoną ukrywał zbiegłe z getta wileńskiego Maszę Perewoską oraz jej córkę Lily. W obawie przed partyzantką sowiecką Zadarnowscy wyprowadzili się z Żołudka do mieszkania w Lidzie, z kolei dotąd ukrywana Masza Perewoska wyjechała do Konstancji, udając folksdojczkę i zabierając ze sobą córkę. Po pobycie w Lidze Zadarnowscy uciekli do Warszawy. Po upadku powstania warszawskiego Zadarnowski trafił do Dachau, gdzie zmarł około roku 1944[1][2]..

28 maja 2000 r. Stefan Zadarnowski został pośmiertnie odznaczony tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Wcześniej, w 1964 r. uhonorowano tym tytułem jego małżonkę Irenę Zadarnowską[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Karolina Dzięciołowska, „Ona była jak anioł. Nie z tego świata”. Historia Ireny Zadarnowskiej. Polscy Sprawiedliwi, Klara Jackl (red.), sprawiedliwi.org.pl, styczeń 2019 [dostęp 2020-09-23].
  2. The Righteous Among the Nations Database, The Righteous Among the Nations Database [dostęp 2020-09-23].
  3. Righteous Among the Nations Honored by Yad Vashem by January 2020. Poland., yadvashem.org, styczeń 2020, s.115.