Stefania Czupała-Hołoga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stefania Czupała-Hołoga
Data i miejsce urodzenia 28 września 1938
Ruda Śląska
Posłanka na Sejm kontraktowy
Okres od 18 czerwca 1989
do 25 listopada 1991
Przynależność polityczna Polski Związek Katolicko-Społeczny
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi

Stefania Janina Czupała-Hołoga (ur. 28 września 1938 w Rudzie Śląskiej) – polska prawniczka, nauczycielka i polityk, posłanka na Sejm X kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła Uniwersytet Jagielloński w 1963, uzyskując tytuł zawodowy magistra prawa. Następnie studiowała na studiach podyplomowych m.in. prawo wynalazcze i handel zagraniczny na Uniwersytecie Śląskim. Pracowała w Okręgowym Przedsiębiorstwie Geodezyjno-Kartograficznym w Katowicach, następnie w Zakładzie Innowacyjno-Wdrożeniowym „Holduct” w Pszczynie, gdzie była również nauczycielką w lokalnym liceum ogólnokształcącym. Była doradcą do spraw prowadzenia handlu zagranicznego i sekretarzem klubu Polskiego Związku Katolicko-Społecznego.

W 1989 uzyskała mandat posłanki na Sejm kontraktowy w okręgu chorzowskim z puli PZKS. Należała do Komisji Konstytucyjnej, Regulaminowej i Spraw Poselskich, Ustawodawczej, a także pięciu komisji nadzwyczajnych. Po 1991 nie angażowała się politycznie, działając społecznie w lokalnym Stowarzyszeniu na rzecz Przeciwdziałania Uzależnieniom „Zmaganie”.

W 1974 odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]