Stella (Chrzanów)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stella
Jednostka pomocnicza gminy Chrzanów
Państwo  Polska
Województwo  małopolskie
Powiat chrzanowski
Gmina Chrzanów
Miasto Chrzanów
Data założenia 1950
W granicach gminy Chrzanów 1933
SIMC 0939071
Zarządzający Andrzej Wiercik
Kod pocztowy 32-501
Położenie na mapie gminy Chrzanów
Położenie na mapie
50°07′03,0000″N 19°24′41,9998″E/50,117500 19,411667
Portal Portal Polska

Stella (wymawiana starannie [stella], potocznie [stela]) – osiedle w Chrzanowie położone w jego południowej części, na obszarze, którego utworzono jednostkę pomocniczą gminy Chrzanów.

Osiedle Stella bezpośrednio sąsiaduje od północy z osiedlami Młodości oraz Rospontowa i od południa z miejscowościami Pogorzyce i Źrebce, a poprzez tereny leśne także z osiedlami Borowiec od zachodu i Kościelec od wschodu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zabudowę osiedla tworzy głównie otoczona lasem kolonia robotniczych bloków mieszkalnych, wybudowana dla pracowników Chrzanowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych (nazwa przedwojenna: Zakłady Ceramiczne „Stella“), które powstały w tym rejonie miasta około 1928 r. Poza zabudową mieszkalną i przemysłową na terenie osiedla znajdują się też placówki edukacyjne i obiekty użyteczności publicznej, których część z przyczyn ekonomicznych pozostaje obecnie zamknięta (jak np. dom kultury, przedszkole).

Obszar osiedla[edytuj | edytuj kod]

Osiedle obejmuje tylko jedną ulicę: Kolonia Stella (prostopadle do niej przez osiedle przebiega także ulica Pogorska)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]