Stephen Dorrell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stephen Dorrell
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 25 marca 1952
Worcester
Wielka Brytania Minister zdrowia
Okres od 5 lipca 1995
do 2 maja 1997
Przynależność polityczna Partia Konserwatywna
Poprzednik Virginia Bottomley
Następca Frank Dobson

Stephen James Dorrell (ur. 25 marca 1952 w Worcester) – brytyjski polityk, członek Partii Konserwatywnej, minister w drugim rządzie Johna Majora.

Wykształcenie odebrał w Uppingham School oraz w Brasenose College na Uniwersytecie w Oksfordzie, gdzie uzyskał tytuł bakałarza sztuk. W latach 1971–1973 służył w Ochotniczej Rezerwie RAF-u. Następnie był dyrektorem Faithful Group Ltd, jego rodzinnej firmy produkującej odzież przemysłową. Podczas wyborów w lutym 1974 r. był osobistym asystentem Petera Walkera. W październiku sam wystartował w wyborach w okręgu Kingston upon Hull East. Przegrał jednak wybory z Johnem Prescottem różnicą aż 25 793 głosów.

Do Izby Gmin dostał się dopiero w 1979 r., wygrywając wybory w okręgu Loughborough. Był wówczas przez dwa lata najmłodszym deputowanym (tzw. Baby of the House). Po wyborach zasiadł w komisji transportu. Po wyborach 1983 r. został parlamentarnym prywatnym sekretarzem Petera Walkera, wówczas ministra energii. Po kolejnych wyborach, w 1987 r., został asystentem rządowego whipa. W 1988 r. został Lordem Komisarzem Skarbu. W 1990 r. został parlamentarnym podsekretarzem stanu w ministerstwie zdrowia. Po wyborach 1992 r. został finansowym sekretarzem skarbu. Dorrell został członkiem gabinetu w 1994 r. jako minister dziedzictwa narodowego. Równocześnie został członkiem Tajnej Rady. W 1995 r. zmienił resort na ministerstwo zdrowia. Na tym stanowisku pozostał do przegranej konserwatystów w wyborach 1997 r.

Przed wyborami zmieniono granice okręgu Dorrella, który wystartował w wyborach w nowym okręgu Charnwood. Wybory w tym okręgu wygrał z bezpieczną przewagą 5 900 głosów. W czerwcu 1997 r. zgłosił swoją kandydaturę w wyborach na lidera partii, ale wycofał się z nich, gdy zorientował się, że nie cieszy się większym poparciem w szeregach partii. W wyborach poparł Kennetha Clarke’a. Wybory wygrał jednak William Hague, który powierzył Dorrellowi stanowisko opozycyjnego ministra edukacji i zatrudnienia. Z tego stanowiska zrezygnował w 1998 r. i od tamtej pory zasiada w tylnych ławach parlamentu. Kiedy liderem konserwatystów został David Cameron Derrell został współprzewodniczącym Public Service Improvement policy group.

Dorrell jest żonaty z Penelope Anne Wears Taylor. Ich ślub odbył się w 1990 r. Małżonkowie mają razem trzech synów i córkę. Dorrell jest obecnie patronem Christian Aid.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]