Stowarzyszenie „Nasze dziedzictwo Ossolin”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stowarzyszenie „Nasze dziedzictwo Ossolin” – organizacja pozarządowa utworzona w 2011 roku w Ossolinie (woj. świętokrzyskie).

Szkoła Podstawowa w Ossolinie, prowadzona przez Stowarzyszenie „Nasze dziedzictwo Ossolin”

Celem Stowarzyszenia jest ochrona i promocja dziedzictwa historycznego oraz kulturowego miejscowości. Organizacja zaangażowana jest w szereg przedsięwzięć społecznych. Z inicjatywy Stowarzyszenia od 2012 roku organizowana jest kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym w Goźlicach[1]. Stowarzyszenie współorganizuje Pasterkę z inscenizacją bożonarodzeniową, odbywającą się w Ossolinie na terenie kompleksu XVII-wiecznej Kaplicy Betlejemskiej[2]. Co roku w lipcu, Stowarzyszenie jest organizatorem i gospodarzem Pikniku Rycerskiego połączonego z Galą "Kryształowego Berła" – nagrody przyznawanej gwiazdom polskiego kina za wybitne role w filmach historycznych i kostiumowych[3]. Dotychczasowymi jej laureatami zostali: Jerzy Zelnik, Olgierd Łukaszewicz, Wiktor Zborowski, Emilia Krakowska i Leszek Teleszyński[4]. Stowarzyszenie prowadzi Szkołę Podstawową w Ossolinie[5].

Prezesem Zarządu Stowarzyszenia jest Rafał Staszewski.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Na ratunek kamiennym skarbom. [dostęp 2015-09-02].
  2. Wyjątkowa pasterka w Kaplicy Betlejemskiej w Ossolinie. [dostęp 2015-09-02].
  3. http://www.echodnia.eu:+Sandomierz: Widowiskowy piknik z rycerzami i Wiktorem Zborowskim w Ossolinie (zdjęcia). [dostęp 2015-09-02].
  4. Małgorzata Płaza, VI Piknik Rycerski w Ossolinie. Aktor Leszek Teleszyński z berłem, „echodnia.eu” [dostęp 2017-11-02] (pol.).
  5. Pasterka w Ossolinie 2012. ossolin.pl. [dostęp 2015-09-02].