Stowarzyszenie Libertariańskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stowarzyszenie Libertariańskie
Ilustracja
Logo stowarzyszenia
Państwo  Polska
Siedziba ul. Rynek 56/57
50-116 Wrocław
Data założenia 2013
Rodzaj stowarzyszenia Stowarzyszenie
Profil działalności stowarzyszenie społeczno-polityczne
Zasięg Polska
Prezes Przemysław Hankus
Nr KRS 0000475060
Data rejestracji sierpień 2013
Powiązania Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości, Instytut Misesa, Wydawnictwo Prohibita, Centrum Kapitalizmu, PAFERE
brak współrzędnych
Strona internetowa

Stowarzyszenie Libertariańskie (SL) – polskie stowarzyszenie społeczno-polityczne o profilu libertariańskim, założone w sierpniu 2013 roku we Wrocławiu.

Idee i cele[edytuj | edytuj kod]

Głównym celem stowarzyszenia jest promocja wolności i wartości libertariańskich. Jednym z podstawowych założeń ruchu jest tzw. zasada nieagresji funkcjonująca w języku angielskim jako non-aggression principle. Wyraża się ona w stwierdzeniu, iż swoboda ludzkiego działania powinna być ograniczona wyłącznie wolnością drugiego człowieka[1]. Głównymi płaszczyznami działalności stowarzyszenia jest edukacja w zakresie światopoglądowym, edukacja ekonomiczna i bieżąca ekspertyza funkcjonowania państwa. Stowarzyszenie Libertariańskie kładzie nacisk na utrwalanie i promowanie idei liberalizmu klasycznego i libertarianizmu oraz odpowiedzialności i zaangażowania obywatelskiego. Działa na rzecz na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn, osób w wieku emerytalnym i wspomaga rozwój gospodarczy. Pragnie upowszechnić prawa człowieka, dziecka i konsumentów[2].

Projekty[edytuj | edytuj kod]

SL organizuje konferencje i spotkania mające na celu promocje wartości libertariańskich i zajmuje się działalnością wydawniczą. Równolegle zespół ekspertów SL zajmuje się przygotowywaniem raportów, analiz i ekspertyz, których celem jest modyfikacja regulacji państwowych. Zalicza się do nich m.in. analiza ustawy o zakazie handlu w niedzielę czy uwagi do projektu o jawności życia publicznego[3]. Stowarzyszenie wydaje książki na temat minarchizmu, libertarianizmu i praw obywatelskich, większość tytułów dostępna jest za darmo na ich stronie[4].

Dodatkowo wraz z Fundacją Wolności i Przedsiębiorczości i Instytutem Misesa SL tworzy Katalog Wiedzy na temat Libertarianizmu[5], który ma na celu zaznajomienie polskiego czytelnika z zagadnieniami myśli libertariańskiej.

Działalność wydawnicza[edytuj | edytuj kod]

E-booki[edytuj | edytuj kod]

Wydania papierowe[edytuj | edytuj kod]

  • Jan Jakub Tyszkiewicz, W cieniu błękitnego orła, czyli co Nowy Ład zrobił gospodarce USA, 2017[10]
  • Justin Raimondo, Przeciw Państwu. Biografia Murraya N. Rothbarda, 2016[11]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]