Stowarzyszenie Polski Związek Futbolu Amerykańskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stowarzyszenie Polski Związek Futbolu Amerykańskiego (oficjalny skrót PZFA) – ogólnokrajowe stowarzyszenie, działające na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, posiadające osobowość prawną. PZFA jest członkiem europejskiej federacji EFAF. Zarządza rozgrywkami Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Idea powołania do życia ogólnopolskiej organizacji zrzeszającej ruch futbolu amerykańskiego w Polsce po raz pierwszy pojawiła się w maju 2004. Zaledwie miesiąc później - w czerwcu 2004 - z inicjatywy założycieli dwóch pierwszych polskich drużyn futbolowych: Warsaw Eagles oraz 1. KFA Wielkopolska doszło w Warszawie do spotkania przedstawicieli wszystkich ośrodków tej dyscypliny sportu w Polsce. Podczas jego trwania utworzono Stowarzyszenie Polski Związek Futbolu Amerykańskiego, ustalając jednocześnie jego statut i siedzibę (Warszawa), a także plan działania na kolejne miesiące. W listopadzie 2004 stowarzyszenie zostało oficjalnie zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym dla miasta stołecznego Warszawy pod nazwą "Polski Związek Futbolu Amerykańskiego" i formalnie rozpoczęło działalność.


Między kwietniem 2004, a listopadem 2005 PZFA zorganizował szereg imprez promocyjnych (pokazów, obozów-campów, nieoficjalnych meczów i turniejów) w różnych częściach Polski. Przełomowym okazał się rok 2005, gdy z inicjatywy tej organizacji zapadła wstępna decyzja o utworzeniu 4-zespołowej Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego (PLFA) pod egidą PZFA. Formalnie została ona powołania w 2006 i już 8 października 2006 o godzinie 13.00 na stadionie Startu przy ul. św. Teresy od Dzieciątka Jezus 56/58 w Łodzi, spotkaniem dwóch najstarszych polskich klubów Warsaw Eagles - 1. KFA Fireballs Wielkopolska (66:6), oficjalnie zainaugurowała swe rozgrywki premierowego sezonu 2006 (PLFA gra systemem "wiosna-jesień"). Od tego czasu rywalizacja ligowa jest jednocześnie mistrzostwami Polski tej dyscypliny sportu, a same MP stały się zmaganiami oficjalnymi. Pierwszym triumfatorem zostali Warsaw Eagles, którzy w rozegranym 12 listopada 2006 o godzinie 12.30 na stadionie Marymontu przy ul. Potockiej 1 w Warszawie finale pokonali 34:6 Pomorze Seahawks. Do kolejnej edycji PLFA przystąpiło już 9 drużyn, a w sezonie 2008 17 drużyn (w dwóch klasach rozgrywkowych). Dodatkowo w 2008 stworzono w Polsce zhierarchizowany system ligowy, powołując II ligę - jako rozgrywki drugiego szczebla. W sezonie 2009 w PLFA I wystąpi 8 zespołów, a w PLFA II 14 zespołów podzielonych na dwie dywizje.

Cele[edytuj | edytuj kod]

  1. Wspieranie rozwoju istniejących oraz nowo powstających drużyn futbolu amerykańskiego w Polsce.
  2. Upowszechnianie i popularyzację futbolu amerykańskiego w Polsce.
  3. Wspieranie podnoszenia poziomu sportowego oraz organizację współzawodnictwa sportowego.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]