Strażnica KOP „Chutor Monastyrskie”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP
„Chutor Monastyrskie”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1925
Rozformowanie ~ 1938
Organizacja
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Hołyczówka”
Rozmieszczenie baonu KOP „Hoszcza” w 1931
Kompania KOP Hołyczówka w 1934.png

Strażnica KOP „Chutor Monastyrskie”[a] – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-sowieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1924 roku, w składzie 1 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 3 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 13 strażnic[1]. 95a strażnica KOP „Chutor Monastyrskie”[2] w latach 1928 – 1934 funkcjonowała w strukturze organizacyjnej 1 kompanii granicznej KOP „Hołyczówka”[3][4][5][6][7]. W komunikacie dyslokacyjnym z 1938 roku nie występuje[8]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej [9].

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku prywatnym[6].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[10].

Strażnica KOP „Chutor Monastyrskie” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 5 kilometrów 380 metrów od słupa granicznego nr 1542 do 1552[6].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Pierwotnie nosiła numer 95a

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]