Wersja ortograficzna: Strażnica KOP „Chutor Rachowicze”

Strażnica KOP „Chutor Rachowicze”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Chutor Rachowicze”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1925
Rozformowanie 1934
Organizacja
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Rachowicze”
Kompania KOP Rachowicze w 1934.png

Strażnica KOP „Chutor Rachowicze” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-sowieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1925 roku, w składzie 5 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 15 batalion graniczny. W skład batalionu wchodziło 12 strażnic[1]. Strażnica KOP „Chutor Rachowicze” w latach 1928 – 1934 znajdowała się w strukturze 1 kompanii KOP ”Rachowicze”[2][3][4][5][6]. W komunikacie dyslokacyjnym z 1938 roku nie występuje[7]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[8].

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku prywatnym[5].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[9]. Strażnice KOP stanowiły pierwszy rzut ugrupowania kordonowego Korpusu Ochrony Pogranicza[8].

Strażnica KOP „Chutor Rachowicze” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 3 kilometrów 250 metrów od słupa granicznego nr 1025 do 1028[5].

Sąsiednie strażnice:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]