Wersja ortograficzna: Strażnica KOP „Czarne Kowale”

Strażnica KOP „Czarne Kowale”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Czarne Kowale”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Czarne Kowale[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Olkieniki”

Strażnica KOP „Czarne Kowale” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-litewskiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1926 roku, w składzie 6 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 23 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 19 strażnic[1]. Strażnica KOP „Czarne Kowale” w latach 1928 – 1934 znajdowała się w strukturze 4 kompanii KOP „Wójtowo”[2][3][4][5], a w latach 1938 – 1939 w 4 kompanii KOP „Olkieniki”[6][7]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[8].

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku popolicyjnym[4]. Strażnicę z macierzystą kompanią łączyła droga polna długości 8 km[6].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[9]. Strażnice KOP stanowiły pierwszy rzut ugrupowania kordonowego Korpusu Ochrony Pogranicza[8].

Strażnica KOP „Czarne Kowale” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 4 kilometrów 700 metrów od słupa granicznego nr 524 do 532[4], a w 1938 roku pododcinek szerokości 4 kilometrów 500 metrów od słupa granicznego nr 524 do 532[6].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. wieś Czarne Kowale, gmina Olkieniki, powiat wileńsko–trocki, województwo wileńskie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]