Wersja ortograficzna: Strażnica KOP „Dobre”

Strażnica KOP „Dobre”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Dobre”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1925
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Dobre[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Hawrylczyce”
Kompania KOP Pieszczanka w 1934.png

Strażnica KOP „Dobre” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-sowieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1925 roku, w składzie 5 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 15 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 12 strażnic[1]. W latach 1928 – 1939 strażnica KOP „Dobre” znajdowała się w strukturze 3 kompanii KOP ”Hawrylczyce”[2][3][4][5][6][7][8] batalionu KOP „Ludwikowo”[9]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[10].

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku popolicyjnym[5]. Strażnicę z macierzystą kompanią łączyła droga polna długości 17 km[7].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[11]. Strażnice KOP stanowiły pierwszy rzut ugrupowania kordonowego Korpusu Ochrony Pogranicza[10].

Strażnica KOP „Dobre” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 3 kilometrów 200 metrów od słupa granicznego nr 1015 do 1018[5], a w 1938 roku pododcinek szerokości 7 kilometrów 492 metrów od słupa granicznego nr 1014 do 1020[7].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. osada Dobre, gmina Lenin, powiat łuniniecki, województwo poleskie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]