Strażnica KOP „Grudzinowo”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Grudzinowo”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1928
Rozformowanie 1938
Organizacja
Dyslokacja Grudzinowo[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Leonpol”
Kompania KOP Leonpol w 1934.png

Strażnica KOP „Grudzinowo” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-sowieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1924 roku, w składzie 3 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 5 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 13 strażnic[1]. Strażnica KOP „Grudzinowo” w latach 1928 – 1934 znajdowała się w strukturze 3 kompanii KOP „Leonpol”[2][3][4][5][6]. W komunikacie dyslokacyjnym z 1938 roku nie występuje[7]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[8].

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku prywatnym[5].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[9]. Strażnice KOP stanowiły pierwszy rzut ugrupowania kordonowego Korpusu Ochrony Pogranicza[8].

Strażnica KOP „Grudzinowo” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 11 kilometrów 500 metrów od słupa granicznego nr 8 do 28[5].

Wydarzenia:

  • W meldunku sytuacyjnym KOP za okres od 1 do 10 października 1928 odnotowano: Pododcinek Małaszki (!). Na odcinku strażnicy „Grudzinowo”, w obecności urzędu celnego, dokonano spławu tratw z drzewem do Łotwy[10].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. wieś Hrudzinowo Stare, gmina Leonpol, powiat brasławski, województwo poleskie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]