Wersja ortograficzna: Strażnica KOP „Grzybowa”

Strażnica KOP „Grzybowa”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Grzybowa”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1925
Rozformowanie ~ 1938
Organizacja
Dyslokacja Grzybowa[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Łanowce”
Rozmieszczenie batalionu KOP „Dederkały” w 1931
Kompania KOP Łanowce.png

Strażnica KOP „Grzybowa”[b][c] – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-sowieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1924 roku, w składzie 1 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 4 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 17 strażnic[1], w tym 127 strażnica KOP „Grzybowa”[2]. W latach 1928 – 1934 w strukturze organizacyjnej 3 kompanii granicznej KOP „Łanowce” funkcjonowała strażnica KOP „Grzybowa”[3][4][5][6][7]. W komunikacie dyslokacyjnym z 1938 roku nie występuje[8]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[9].

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku KOP[6].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[10].

Strażnica KOP „Grzybowa” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 6 kilometrów 620 metrów od słupa granicznego nr 1830 do 1833[6].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. wieś Grzybowa, gmina Łanowce, powiat krzemieniecki, województwo wołyńskie
  2. Pierwotnie nosiła numer 127.
  3. W dokumentach występuje też pod nazwą Grybowa → Komunikaty dyslokacyjne KOP ↓, s. 6/1928

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]