Strażnica KOP „Hołny Majera”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Hołny Majera”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Hołny Majera[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Hołny Wolmera”
Baon KOP Sejny.png

Strażnica KOP „Hołny Majera” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-litewskiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W lutym 1926 roku, w składzie 6 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 23 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 19 strażnic[1]. W latach 1928 – 1939 strażnica znajdowała się w strukturze 2 kompanii KOP „Hołny Wolmera”[2][3][4][5][6][7]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej.

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku popolicyjnym[4]. Strażnicę z macierzystą kompanią łączyła szosa długości 15 km, trakt długości 1,5 km i droga polna długości 1 km[6].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[8]. Strażnice KOP stanowiły pierwszy rzut ugrupowania kordonowego Korpusu Ochrony Pogranicza[9].

Strażnica KOP „Hołny Majera” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 8 kilometrów od słupa granicznego nr 145 do 160[4], a w 1938 roku pododcinek szerokości 7 kilometrów 403 metrów od słupa granicznego nr 145 do 159[6].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. folwark Hołny Mejera, gminie Berżniki, powiat suwalski, województwo białostockie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]