Wersja ortograficzna: Strażnica KOP „Igorka”

Strażnica KOP „Igorka”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Igorka”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Igorka
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Kalety”
Baon KOP Sejny.png

Strażnica KOP „Igorka” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-litewskiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W lutym 1926 roku, w składzie 6 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 24 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 12 strażnic[1]. Strażnica KOP „Igorka” w latach 1928 – 1939 znajdowała się w strukturze 3 kompanii KOP „Kalety”[2][3][4][5][6][7]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej.

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku popolicyjnym[4]. Strażnicę z macierzystą kompanią łączyła droga leśna długości 12,4 km[6].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[8]. Strażnice KOP stanowiły pierwszy rzut ugrupowania kordonowego Korpusu Ochrony Pogranicza[9].

Strażnica KOP „Igorka” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 7 kilometrów 700 metrów od słupa granicznego nr 272 do 286[4], a w 1938 roku pododcinek szerokości 7 kilometrów 500 metrów od słupa granicznego nr 272 do 286[6].

Wydarzenia:

  • W meldunku sytuacyjnym KOP za okres od 1 do 10 listopada 1928 odnotowano: 6 listopada do strażnicy nie powrócili w nakazanym czasie żołnierze patrolu. Żołnierze ci utopili się w Niemnie[10].

Sąsiednie strażnice:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]