Strażnica KOP „Jałówka”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Jałówka”
Strażnica KOP „Karczemno”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Karczemno[a]
Jałówka”[b]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Dziwniki”
Kompania KOP Dziwniki w 1934.png

Strażnica KOP „Jałówka” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-sowieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1924 roku, w składzie 3 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 7 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 16 strażnic[1]. W 3 kompanii KOP „Dziwniki” funkcjonowała (14)[2] strażnica KOP „Karczemno”. Po 1934 przeniesiono strażnicę do Jałówki[3]. W latach 1928 – 1939 strażnica znajdowała się w strukturze 3 kompanii KOP „Dziwniki”[4][5][6][7][8][9][10] batalionu KOP „Podświle”[11] z pułku KOP „Głębokie”[12]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej.

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku prywatnym[7]. Strażnicę z macierzystą kompanią łączył trakt długości 1,6 km i droga polna długości 2,1 km[9].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[13]. Strażnice KOP stanowiły pierwszy rzut ugrupowania kordonowego Korpusu Ochrony Pogranicza[14].

Strażnica KOP „Jałówka” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 4 kilometrów 200 metrów od słupa granicznego nr 203 do 213[7], a w 1938 roku pododcinek szerokości 5 kilometrów 550 metrów od słupa granicznego nr 200 do 213[9].

Sąsiednie strażnice:

Walki we wrześniu 1939[edytuj | edytuj kod]

17 września 1939 strażnice 3 kompanii granicznej „Dziwniki” por. Bronisława Olecha zaatakowane zostały przez jednostki 5 Dywizji Strzeleckiej i 13 oddziału ochrony pogranicza NKWD. Po krótkiej walce uległy przeważającym siłom przeciwnika. Strażnica KOP „Jałówka” została zniszczona[15].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. wieś Karczemno, gmina Prozoroki, powiat dziśnieński, województwo wileńskie → Baza miejscowości kresowych
  2. folwark Jałówka, gmina Prozoroki, powiat dziśnieński, województwo wileńskie → Baza miejscowości kresowych

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]