Strażnica KOP „Konfederacja Barska”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Konfederacja Barska”
Strażnica KOP „Puzichów”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1925
Rozformowanie 1939
Organizacja
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Białozórka”
Rozmieszczenie batalionu KOP „Dederkały” w 1931
Kompania KOP Białozórka w 1934.png

Strażnica KOP „Konfederacja Barska”[a] – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-sowieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1924 roku, w składzie 1 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 4 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 17 strażnic[1], w tym 132 strażnica KOP „Puzichów”[2]. Później strażnicę przemianowano na „Konfederacja Barska”. W latach 1928 – 1939 w strukturze organizacyjnej 4 kompanii granicznej KOP „Białozórka” funkcjonowała strażnica KOP „Konfederacja Barska”[3][4][5][6][7][8][9][10] z pułku KOP „Zdołbunów”[11]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[12].

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku popolicyjnym[6]. Strażnicę z macierzystą kompanią łączył trakt długości 9 km[8].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[13].

Strażnica KOP „Konfederacja Barska” w 1932 i 1938 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 5 kilometrów 770 metrów od słupa granicznego nr 1856 do 1861[6][8].

Wydarzenia:

  • W meldunku sytuacyjnym z 27 stycznia 1925 roku napisano: W rejonie strażnicy przytrzymano dwóch przemytników[14].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Pierwotnie nosiła numer 132.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]