Strażnica KOP „Korecka Huta”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Korecka Huta”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1925
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Huta Korecka[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Lewacze”
Kompania KOP Lewacze w 1934.png

Strażnica KOP „Korecka Huta” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-sowieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1924 roku, w składzie 1 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 2 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 13 strażnic[1]. 88 strażnica KOP „Korecka Huta”[2] w latach 1928 – 1939 funkcjonowała w strukturze organizacyjnej 2 kompanii granicznej KOP „Lewacze”[3][4][5][6][7][8][9][10] z pułku KOP „Sarny”[11]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej [12].

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku KOP[6]. Strażnicę z macierzystą kompanią łączyła droga polna długości 4 km[8].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[13].

Strażnica KOP „Korecka Huta” w 1932 i 1938 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 4 kilometrów 500 metrów od słupa granicznego nr 1479 do 1486[6][8].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. wieś Huta Korecka, gmina Ludwipol, powiat kostopolski, województwo wołyńskie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]