Strażnica KOP „Lecieszyn”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Lecieszyn”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1925
Rozformowanie ~ 1938
Organizacja
Dyslokacja Lecieszyn[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Smolicze”

Strażnica KOP „Lecieszyn” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-sowieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1924 roku, w składzie 2 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 9 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 13 strażnic[1]. 80a strażnica KOP „Lecieszyn” w latach 1928 – 1934 znajdowała się w strukturze 3 kompanii KOP „Smolicze”[2][3][4][5][6]. W komunikacie dyslokacyjnym z 1938 roku nie występuje[7]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[8].

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku prywatnym[5].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Rozmieszczenie batalionu KOP „Kleck” w 1931

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[9]. Strażnice KOP stanowiły pierwszy rzut ugrupowania kordonowego Korpusu Ochrony Pogranicza[8].

Strażnica KOP „Cyckowicze” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 4 kilometrów 881 metrów od słupa granicznego nr 890 do 898[5].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. folwark Lecieszyn, gmina Hrycewicze, powiat nieświeski, województwo nowogródzkie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]