Wersja ortograficzna: Strażnica KOP „Lesuny”

Strażnica KOP „Lesuny”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Lesuny”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1925
Rozformowanie 1934
Organizacja
Dyslokacja Lesuny[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Siejłowicze”
Szkic rozmieszczenia batalionu KOP „Stołpce” w 1931 roku
Kompania KOP Siejłowicze w 1934.png

Strażnica KOP „Lesuny” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-sowieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1924 roku, w składzie 2 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 8 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 13 strażnic[1]. 75a strażnica KOP „Lesuny” w latach 1928 – 1934 znajdowała się w strukturze 2 kompanii KOP „Siejłowicze”[2][3][4][5][6]. W komunikacie dyslokacyjnym z 1938 roku nie występuje[7]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[8].

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku prywatnym[5].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[9]. Strażnice KOP stanowiły pierwszy rzut ugrupowania kordonowego Korpusu Ochrony Pogranicza[8].

Strażnica KOP „Lesuny” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 1 kilometrów 972 metrów od słupa granicznego nr 860 do 861[5].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. folwark Lesuny, gmina Łań, powiat nieświeski, województwo nowogródzkie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]