Strażnica KOP „Lichacze”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Lichacze”
Strażnica KOP „Waraksy”[a]
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1925
Rozformowanie ~ 1938
Organizacja
Dyslokacja Lichacze[b]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Rubieżewicze”
Rozmieszczenie batalionu KOP „Iwieniec” w 1931
Kompania KOP Rubieżewicze w 1934.png

Strażnica KOP „Lichacze” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-sowieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1924 roku, w składzie 2 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 8 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 13 strażnic[2]. Strażnica KOP „Lichacze” w latach 1928 – 1934 znajdowała się w strukturze 4 kompanii KOP „Rubieżewicze”[3][4][5][6][7]. W komunikacie dyslokacyjnym z 1938 roku nie występuje[8]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[9]. W 1930 strażnicy nadano imię Marii Rodziewiczówny[1]. W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku popolicyjnym[6].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[10]. Strażnice KOP stanowiły pierwszy rzut ugrupowania kordonowego Korpusu Ochrony Pogranicza[9].

Strażnica KOP „Lichacze” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 4 kilometrów 750 metrów od słupa granicznego nr 734 do 743[6].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Według Głowińskiego strażnica KOP „Lichacze” jeszcze na początku lat 30. XX w. nosiła nazwę „Waraksy”[1].
  2. wieś Lichacze, gmina Rubieżewicze, powiat stołpecki, województwo nowogródzkie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]