Wersja ortograficzna: Strażnica KOP „Lipówka”

Strażnica KOP „Lipówka”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Lipówka”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1927
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Lipówka[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Filipów”
Baon KOP Suwałki.png

Strażnica KOP „Lipówka” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-niemieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1927 roku, w składzie 6 Półbrygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 29 batalion odwodowy. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 7 strażnic[1]. W latach 1928 – 1938 w strukturze organizacyjnej kompanii granicznej KOP „Filipów” funkcjonowała strażnica KOP „Lipówka”[2][3][4][5][6]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej.

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku popolicyjnym[4]. Strażnicę z macierzystą kompanią łączył trakt długości 30,1 km[6].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[7].

Żołnierze ze strażnicy w Lipówce od maja 1928 roku, oprócz ochrony granicy na przydzielonym odcinku, prowadzili również kontrolę pociągów, przejeżdżających granicę przez pobliskie przejście kolejowe, a usytuowane około 500 m od strażnicy. Celnicy Ekspozytury Celnej w Lipowce podległej Urzędowi Celnemu w Raczkach zajmowali się na przejściu sprawami celnymi, natomiast kontrolę osób dokonywali żołnierze KOP. Codziennie od strony pruskiej o godz. 8.00 przyjeżdżał pociąg towarowy, który szczegółowo sprawdzali żołnierze KOP. Po kontroli pociąg przejeżdżał granicę i przez Las Masalszczyzna dojeżdżał do Raczek. Po załadunku towarów (m.in. papierówka, konie, gęsi, raki itp.) i odprawie celnej, na tzw. trójkącie obracał się parowóz i po podczepieniu wagonów odjeżdżał w stronę Lipówki. Po ponownej kontroli przez żołnierzy KOP skład odjeżdżał do pobliskiego Reuss, gdzie odbywała się ponowna rewizja celna i paszportowa, prowadzona tym razem przez niemieckich celników [8].

Strażnica KOP „Lipówka” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 9 kilometrów 500 metrów od słupa granicznego nr 202 do 214[4], a w 1938 roku pododcinek szerokości 7 kilometrów 570 metrów od słupa granicznego nr 202 do 212[6].

Sąsiednie strażnice:

Dowódcy strażnicy[edytuj | edytuj kod]

  • sierż. Franciszek Woźniak (VII 1928 roku)[9]
  • st. sierż. Zygmunt Deszczułka (do XII 1929 roku),
  • plut. Józef Porwał (do VII 1930 roku),
  • sierż. Kazimierz Tanajewski (do V 1931 roku),
  • plut. Marian Argasiński (1932 rok),
  • sierż. Jan Kleszczyński (od II 1935 roku do 15 I 1939 roku).

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. wieś Lipówka, gmina Dowspuda, powiat augustowski, województwo białostockie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]