Strażnica KOP „Marcinkowicze”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Marcinkowicze”
Strażnica KOP „Marcinkańce”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1926
Organizacja
Dyslokacja Marcinkowicze[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Mieżany”
Rozmieszczenie batalionu KOP „Słobódka” w 1931
Kompania KOP Mieżany w 1934.png

Strażnica KOP „Marcinkowicze” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-łotewskiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1926 roku, w składzie Brygady KOP „Wilno”, został sformowany 19 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 12 strażnic[1]. Strażnica KOP „Marcinkańce” w 1929 roku znajdowała się w strukturze 2 kompanii KOP „Mieżany”[2]. W komunikatach dyslokacyjnych z 1932 roku nie występuje[3]. W jej miejsce pojawia się strażnica KOP „Marcinkowicze”. Strażnica KOP „Marcinkowicze” w latach 1931 – 1934 znajdowała się w strukturze 2 kompanii KOP „Mieżany”[4][3][5]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[6].

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku prywatnym[3]. W komunikacie dyslokacyjnym z 1938 roku nie występuje.

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[7]. Strażnice KOP stanowiły pierwszy rzut ugrupowania kordonowego Korpusu Ochrony Pogranicza[6].

Strażnica KOP „Marcinkowicze” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 8 kilometrów 800 metrów[3].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. wieś Marcinkowicze, gmina Dryświaty, powiat brasławski, województwo wileńskie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]