Wersja ortograficzna: Strażnica KOP „Marjanowo”

Strażnica KOP „Marjanowo”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Marjanowo”
Strażnica KOP „Soboliszki”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1926
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Soboliszki[a]
Marjanowo[b]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Ignalino”
Rozmieszczenie batalionu KOP
„Nowe Świeciany” w 1931
Kompania KOP Kozaczyzna w 1934.png

Strażnica KOP „Marjanowo” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-litewskiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1926 roku, w składzie 6 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 20 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 12 strażnic[1]. W 1929 i 1931 roku strażnica KOP „Soboliszki” znajdowała się w strukturze 2 kompanii KOP „Kozaczyzna”[2][3]. W komunikatach dyslokacyjnych z 1932 roku nie występuje[4]. W jej miejsce pojawia się strażnica KOP „Marjanowo”. Powstała około 1931 roku[3][2]. W latach 1932–39 strażnica znajdowała się w strukturze 2 kompanii KOP „Kozaczyzna”[4][5][6][7]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[8].

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku prywatnym[4]. Strażnicę z macierzystą kompanią łączył trakt długości 2 km i droga polna długości 1 km[6].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[9]. Strażnice KOP stanowiły pierwszy rzut ugrupowania kordonowego Korpusu Ochrony Pogranicza[8].

Strażnica KOP „Marjanowo” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 7 kilometrów 500 metrów[4], a w 1938 roku pododcinek szerokości 7 kilometrów od słupa granicznego nr 926 do 946[6].

Sąsiednie strażnice

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. wieś Soboliszki, gmina Dukszty, powiat święciański, województwo wileńskie
  2. kolonia Marianowo, gmina Melejgany, powiat święciański, województwo wileńskie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]