Wersja ortograficzna: Strażnica KOP „Mielnica”

Strażnica KOP „Mielnica”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Mielnica”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1926
Rozformowanie 1939
Tradycje
Rodowód Placówka Straży Celnej „Mielnica”
Organizacja
Dyslokacja Mielnica[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Korolówka”
Kompania graniczna KOP „Mielnica”
Rozmieszczenie batalionu KOP „Borszczów” w 1931
Kompania KOP Korolówka w 1934.png

Strażnica KOP „Mielnica” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-rumuńskiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1925 roku, w składzie 4 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 14 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 12 strażnic[1]. W latach 1928 – 1934 strażnica znajdowała się w 4 kompanii granicznej KOP „Korolówka”[2][3][4][5][6], a w 1938 i 1939 roku w strukturze organizacyjnej 1 kompanii granicznej KOP „Mielnica” funkcjonowała strażnica KOP „Mielnica”[7][8][9]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[10].

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku KOP[5]. Strażnicę z macierzystą kompanią łączyła droga polna długości 2 km[7].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[11].

Strażnica KOP „Mielnica” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 8 kilometrów 400 metrów od słupa granicznego nr 103 do 92[5], a w 1938 roku pododcinek szerokości 10 kilometrów 850 metrów od słupa granicznego nr 103 do 91[7].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. miasteczko Mielnica, gmina Mielnica, powiat borszczowski, województwo tarnopolskie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]