Wersja ortograficzna: Strażnica KOP „Olany”

Strażnica KOP „Olany”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Olany”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Rozformowanie 1939
Organizacja
Dyslokacja Olany[a]
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Szrubiszki”

Strażnica KOP „Olany” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-litewskiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1926 roku, w składzie 6 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 21 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 16 strażnic[1]. Strażnica KOP „Olany” w latach 1929 – 1939 znajdowała się w strukturze 3 kompanii KOP „Szrubiszki”[2][3][4][5][6]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[7].

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku prywatnym[3]. Strażnicę z macierzystą kompanią łączyła droga polna długości 8,5 km i trakt długości 10 km[5].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[8]. Strażnice KOP stanowiły pierwszy rzut ugrupowania kordonowego Korpusu Ochrony Pogranicza[7].

Strażnica KOP „Olany” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 7 kilometrów 250 metrów[3], a w 1938 roku pododcinek szerokości 8 kilometrów 250 metrów od słupa granicznego nr 703 do 719[5].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. kolonia Olany, gmina Podbrzezie, powiat wileńsko–trocki, województwo wołyńskie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]