Strażnica KOP „Parfimy”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strażnica KOP „Parfimy”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1925
Rozformowanie ~ 1938
Organizacja
Formacja Korpus Ochrony Pogranicza
Podległość Kompania graniczna KOP „Korzec”
Rozmieszczenie baonu KOP „Hoszcza” w 1931
Kompania KOP Korzec w 1934.png

Strażnica KOP „Parfimy”[a][b] – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-sowieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

W 1924 roku, w składzie 1 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 3 batalion graniczny. W 1928 roku w skład batalionu wchodziło 13 strażnic[4]. 97 strażnica KOP „Parfimy”[5] w latach 1928 – 1934 funkcjonowała w strukturze organizacyjnej 2 kompanii granicznej KOP „Korzec”[6][1][7][2][8]. W komunikacie dyslokacyjnym z 1938 roku nie występuje[9]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej [10].

W 1932 roku obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku popolicyjnym[2].

Służba graniczna[edytuj | edytuj kod]

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[11].

Strażnica KOP „Parfimy” w 1932 roku ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 9 kilometrów 74 metrów od słupa granicznego nr 1558 do 1568[2].

Sąsiednie strażnice:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Pierwotnie nosiła numer 97.
  2. strażnica w dokumentach występuje też pod nazwą Chutor Parfimy[1] i Parfimy[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]